Historia i historyk z „ludzką twarzą”.

 Galeria foto na Facebook-u:

 Czy istnieją przekazy historyczne, które nie posiadają tabunu dat, licznej i niezrozumiałej terminologii, od której przeciętnego czytelnika może rozboleć głowa? Jeśli kiedykolwiek zadawaliście sobie to pytanie, a nie znaleźliście odpowiedzi to czytelnicy Biblioteki Publicznej w Leżajsku odpowiedzą, że tak.

A stało się to za przyczyną spotkania autorskiego ze znanym historykiem Sławomirem Koprem, które odbyło się 25 października 2016 r. w Bibliotece Publicznej w Leżajsku.
Autor w swoich książkach, a jest ich ponad czterdzieści przedstawia w niecodzienny sposób historię poprzez mało znane fakty. Zgłębia i popularyzuje wiedzę często pomijaną w akademickim nurcie historii, skupia się na „ludzkim”, czasem wręcz intymnym wymiarze życia w różnych epokach i w różnych środowiskach. Jego książki to idealnie dobrane materiały, pochodzące w dużej mierze z literatury pamiętnikarskiej, na kanwie której autor opracowuje swój własny tekst, przedstawiając tę najbardziej ciekawą sferę życia swoich bohaterów. Podczas spotkania autor przytoczył kilka pominiętych w książkach anegdot z życia bohaterów swych książek. Opowiedział o swojej fascynacji historią, o warsztacie pracy, o tym co go inspiruje, o blaskach i cieniach codziennego sukcesu. Autor barwnie i dowcipnie opowiadał o kulisach swojej pracy, a zwłaszcza o zdobywaniu materiałów, o potyczkach z Instytutem Pamięci Narodowej, współpracą w wydawnictwami. Ze słuchaczami podzielił się także niepublikowanymi w swoich książkach anegdotkami z życia ówczesnych i dzisiejszych celebrytów. 

Sławomir Koper chętnie odpowiadał na pytania zadawane przez publiczność. Uczestnicy spotkania poznali także najbliższe plany autora nie tylko te wydawnicze, ale również związane z produkcją telewizyjną. 
Na zakończenie spotkania nasz gość podpisywał książki z dedykacją swoim czytelnikom. Niezwykłą oprawę muzyczną spotkania zapewniła Grupa Wokalna Meritum z MCK w Leżajsku z opiekunem Bartkiem Urbańskim. Piosenki wykonane przez Agnieszkę Witek, Annę Kuszaj, Weronikę Jeleśniański idealnie wkomponowały się w klimat pisarstwa autora. Panu Bartkowi Urbańskiemu serdecznie dziękujemy zarówno za oprawę muzyczną jak i dokumentację fotograficzną. 
Spotkanie odbyło się w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki

 GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego