Jubileusz Biblioteki Publicznej w Leżajsku

Galeria foto na Facebook-u:

Tegoroczny maj jest dla nas datą szczególną, ponieważ obchodzimy w tym czasie jubileusz 70 - lecia istnienia Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku.

Chcąc uczcić tak ważne wydarzenie, 25 maja zaprosiliśmy do naszej biblioteki wielu znamienitych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas:
Wicestarosta Leżajski pan Zdzisław Leśko
Burmistrz Miasta Leżajska pan Ireneusz Stefański
Z-ca Burmistrza pan Andrzej Janas
Przewodniczący Rady Miasta pan Jerzy Jarosz
Sekretarz Miasta Leżajsk pani Agnieszka Wyczarska
Skarbnik Gminy Leżajsk pani Lucyna Bednarz
Kustosz Leżajskiego Sanktuarium O. Joachim Ciupa
Dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie pani Barbara Chmura
Kierownik Działu Instrukcyjno-Metodycznego WiMBP w Rzeszowie pani Lucyna Kloczkowska
Dyrektorzy bibliotek gminnych z terenu powiatu leżajskiego wraz z pracownikami oraz
Kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Leżajsku
Pan Stanisław Socha dyrektor biblioteki w latach 1971-1990 wraz z małżonką
Dyrektor Muzeum Ziemi Leżajskiej pan Jacek Kwieciński
Dyrektorzy szkół z terenu Leżajska
Dyrektorzy leżajskich przedszkoli
Dyrektor Browaru w Leżajsku pan Leszek Kałuża
Byli pracownicy Biblioteki Publicznej w Leżajsku
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece
Pracownicy MCK w Leżajsku.
Muzycznie w nastrój spotkania wprowadziła obecnych Monika Paluch, tegoroczna maturzystka, która porywająco zagrała kilka utworów fortepianowych, głównie kompozycji F. Chopina. Zarówno pani Monika jak i jej rodzice: Anna i Paweł, którzy wystąpili w drugiej części koncertu, są muzykami, przyjaciółmi naszej biblioteki, w której koncertują podczas licznych imprez. Pani Anna Paluch zaśpiewała znane i ponadczasowe szlagiery z repertuaru m.in. Anny German, Ireny Santor czy Hanki Ordonówny, a akompaniowali jej Paweł Paluch (fortepian) i Grzegorz Rogowski (gitara).

Podczas oficjalnej części spotkania nie zabrakło również wystąpień zaproszonych gości, którzy gratulowali tak zacnego jubileuszu i podkreślali ważną rolę Biblioteki Publicznej w środowisku lokalnym, tym bardziej, że jak przypomniał pan Burmistrz, nasza książnica jest najstarszą instytucją kultury w Leżajsku.
Po zakończeniu pierwszej części uroczystości goście zostali zaproszeni na okolicznościowy poczęstunek, którego istotnym elementem był jubileuszowy tort. Niemal podczas całego spotkania towarzyszył nam rysownik pan Dariusz Dałomis, który portretował przybyłych gości. Z jego rysunków stworzyliśmy galerię gości jubileuszu, którą można było obejrzeć już w trakcie uroczystości. Hole biblioteki zamieniły się na ten dzień w sale wystawowe, ponieważ umieściliśmy w nich ekspozycje ze zdjęciami przedstawiającymi historię i działalność Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku. Niewątpliwą atrakcją imprezy był występ grupy teatralnej Baratario w składzie: Agnieszka Rydz, Agata Cielęcy, Elżbieta Trojan i Marek Osip, która wystawiła autorską plenerową sztukę zatytułowaną „Książka zwycięży”. Jest nam niezmiernie miło, ponieważ scenariusz powstał specjalnie na jubileusz biblioteki, a w jego treść wplecione były anegdoty z naszego życia bibliotecznego.
Biblioteka to oczywiście księgozbiór, czytelnicy, czy też szerzej – użytkownicy, ale biblioteka to również bibliotekarze, których ważną rolę należy wspomnieć nie tylko z racji jubileuszu 70-lecia, ale także przypadającego w maju Dnia Bibliotekarza. Pełne zaangażowania i entuzjazmu działania pracowników biblioteki oraz nowe pomysły na promocję czytelnictwa (które ma obecnie ogromną konkurencję w postaci chociażby Internetu czy nowoczesnych technologii) przynoszą bardzo dobre rezultaty.
Nasza biblioteka ma się świetnie i to nie, mimo iż ma 70 lat, ale ma się świetnie właśnie dlatego, że ma 70 lat! To wytrwała, systematyczna praca wszystkich bibliotekarzy od początku założenia biblioteki, jej ciągłość, tradycje przekazywane przez starszych pracowników swoim następcom, nowe pomysły, zapał do pracy kolejnych pokoleń bibliotekarzy, dostosowywanie się do zmieniającego się świata sprawiają, że ta instytucja doskonale spełnia swoją rolę w lokalnej społeczności.
Serdecznie dziękujemy raz jeszcze wszystkim gościom za przybycie, życzenia, życzliwość oraz miłą atmosferę podczas jubileuszu.