Kto jest prawdziwym autorem teorii względności?

 

Albert Einstein – najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku?

Na powyższe pytania próbowali odpowiedzieć członkowie leżajskiego Klubu Książki na swoim kolejnym spotkaniu 21 czerwca 2017r.

Na temat który wywołuje wiele kontrowersji odpowiada książka Marie Benedict „Pani Einstein„ W oparciu o nieliczne źródła biograficzne, listy, notatki i wnikliwe poszukiwania informacji – Marie Benedict stworzyła pasjonujący portret zapomnianej przez historię pierwszej żony wielkiego naukowca , fizyka i laureata Nagrody Nobla Alberta Einsteina

Z powieści wynika, że żona Einsteina miała ogromny wkład w dokonania męża, zwłaszcza w powstanie słynnej teorii względności. Sugestia, że Mileva Marić mogła być współautorką artykułów Einsteina dotyczących szczególnej teorii względności, pojawiła się pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Jako pierwszy wysunął ją amerykański fizyk Evan Walker Harris. Jego tekst na ten temat wzbudził ogromne poruszenie w środowisku fizyków, dzieląc badaczy na zwolenników i przeciwników tezy o genialnej „pani Einstein” ukrytej w cieniu sławnego męża.

Tytułową bohaterkę poznajemy jako żądną wiedzy młodą kobietę. Ma świadomość, że wkracza w świat, w którym kobiety traktuje się z lekceważeniem, bo w powszechnym rozumieniu matematyka i fizyka to dziedziny nauki zarezerwowane dla mężczyzn. Miłość do Alberta uskrzydla Milevę i pozwala wierzyć, że uczucia można pogodzić z karierą naukową.. Rzeczywistość po latach okazuje się zupełnie inna niż marzenia.GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego