Żółto-niebieski świat Ukrainy

Spotkanie DKK - 20 września 2017

 

Ukraina to państwo, w którym nieustannie toczą ze sobą bój dwa światy – biedy wschód oraz ten „lepszy”: bogaty i nowoczesny zachód. Ukraina to kraj przedziwny, który nosi wiele śladów wspólnej historii naszych narodów. I, chociaż jest tak blisko Polski, trudno oprzeć się wrażeniu, że to inny świat

A jak Ukrainę przedstawia Ziemowit Szczerek w "Tatuażu z Tryzubem"?

„Ukraina nie była państwem, o które walczono. Ukraina była produktem geopolitycznych okoliczności i – po prostu – wydarzyła się. Tworzono ją i tworzy się nadal, pracując już na żywym, niepodległym ciele. To nie ukraiński naród stworzył Ukrainę. To bardziej Ukraina tworzy ukraiński naród” – to główna teza Szczerka.

Jest to ciekawa relacja, opisująca poszukiwania przez autora odpowiedzi na pytanie o tożsamość Ukraińców. Ziemowit przedstawia w swoim reportażu Ukrainę, która nic nie znaczy nawet dla własnych obywateli, kraj przeżarty korupcją i bylejakością. Jednocześnie przybliża nam mentalność naszych sąsiadów, wiele rozjaśnia, zwłaszcza jeśli chodzi o Donbas i o Krym.
Autor stara się raczej obserwować i opisywać niż epatować czytelnika swoimi własnymi poglądami i przemyśleniami. Z tą konwencją świetnie współgra styl i język. Prosty, dobitny, niestroniący od wulgaryzmów.

Dyskusję członków DKK wzbogacił pokaz filmowy z zwiedzania willi Janukowycza , która stała się symbolem zepsucia i skorumpowania ukraińskiej głowy państwa. Każdy może przekroczyć bramę ulokowanej nieopodal Kijowa Meżyhirii i zobaczyć, jak wyglądało życie oligarchy. Trzeba przyznać, że Janukowyczowi nie brakowało rozmachu, choć ostentacyjny przepych nie wszystkim się podoba.GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego