Lokatorka na DKK - 18 stycznia 2018r.

Lokatorka to pierwszy thriller psychologiczny autorstwa JP Delaney'a. Jest  to jeden z pseudonimów literackich Anthony'ego Capelli, urodzonego w Ugandzie dziennikarza i krytyka kulinarnego. Przed ukazaniem się „Lokatorki” polskim czytelnikom mógł być znany głównie dzięki powieściom „Afrodyzjak”, „Ulotny urok kawy” czy „Oficer ślubny”.

Dom przy Folgate Street  nie jest zwykłym domem. A jego właściciel nie jest zwykłym właścicielem. Edward Monkford starannie dobiera lokatorów do zaprojektowanego przez siebie mieszkania. Dom kojarzy nam się z azylem, spokojem. Natomiast bohaterki tej książki, po początkowej fascynacji ultranowoczesnym domem, stają się coraz bardziej zaniepokojone tym jak te wszystkie nowoczesne systemy zaczynają ingerować w ich życie. Historia w Lokatorce  opisana jest  z dwóch perspektyw - Emmy i Jane. Emma jest pierwszą mieszkanką, która zrywa ze swoim chłopakiem i wdaje się w romans z Edwardem, architektem apartamentu. Ginie w tragicznych okolicznościach.

Po trzech latach od jej śmierci do tego samego domu wprowadza się Jane, która również wdaje się w romans z właścicielem. Kobieta nie potrafi zapomnieć o przeszłości miejsca, w którym mieszka i próbuje odszukać świadków i dowodów na to, kto zabił Emmę.

Książka ma bardzo niepokojący klimat, do tego między rozdziałami mamy pytania z kwestionariusza, który musiały rozwiązać kobiety. To nadaje wrażenia, że my też gramy w tą grę. Śledząc losy bohaterek sami zadajemy sobie pytania. Czy jest możliwe mieszkanie w minimalistycznym, idealnie sterylnym domu, który potrafi myśleć za swoich lokatorów? Czy klubowicze wyobrażają sobie mieszkać w miejscu, gdzie jest zakaz trzymania książek?

Thrillery psychologiczne grają na uczuciach czytelników wodząc ich za nos i podsuwając przeróżne tropy, które po chwili okazują się fałszywe. Czytając ten gatunek nigdy nie można mieć stuprocentowej pewności, że to, co widzimy na kartkach książki, jest prawdą.