Narodowe Czytanie Fredry w Leżajsku

„Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Tegoroczna edycja poświęcona była twórczości Aleksandra Fredry.

Nasze miasto aktywnie włączyło się do akcji „Narodowego Czytania”. 7 września 2013 roku w Leżajsku w ratuszu miejskim utwory Fredry czytali uczniowie leżajskich szkół. W akcję włączyła się młodzież z Gimnazjum Miejskiego w Leżajsku wraz nauczycielką Małgorzatą Kowalską, czytając „Zemstę”. We wspólnym czytaniu dzieł Aleksandra Fredry uczestniczyli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z nauczycielką Beatą Wójtowicz, ze Szkoły Podstawowej Nr 2 uczniowie wraz z Wicedyrektorem Lidią Kucharską i nauczycielką Marzeną Orzelską-Witkowską oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 3 razem z Dyrektorem Elżbietą Dmitrowską-Kaduk i nauczycielką Jolantą Sanecką.

Nie mogło zabraknąć również włodarzy naszego miasta: Burmistrza Leżajska Piotra Urbana i Wiceburmistrza Marka Karakuły.

W tym roku mija 220. rocznica urodzin Aleksandra Fredry, dlatego to jego twórczości poświęcona była tegoroczna akcja. Odczytano fragmenty komedii i bajek tego znakomitego komediopisarza, w szczególny sposób związanego z Podkarpaciem.

Natomiast na rynku miejskim fragmenty „Zemsty” czytali członkowie Grupy Teatralnej Baratario, działającej przy Miejskim Centrum Kultury w Leżajsku.