Pająki, stwory i dobre duszki, czyli magiczny wieczór w Bibliotece

Miniony, piątkowy wieczór byłby zapewne kolejnym zwykłym wieczorem, gdyby nie pewne wyjątkowe wydarzenie. „Magia i tajemnice - noc w bibliotece” - pod takim hasłem odbyło się 8 listopada br. niezwykłe przedsięwzięcie, którego autorami są pracownicy MCK - Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego w Leżajsku.

DSC5433Pełna galeria zdjęć dostępna TUTAJ.

Nie lada wyzwaniem jest połączyć to, co najlepsze w listopadowych tradycjach, praktykowanych nie tylko u nas (Zaduszki, andrzejkowe wróżby), ale również za granicą (Halloween) i uczynić z tego tak atrakcyjne pod względem kulturalnym wydarzenie, skierowane przede wszystkim do najmłodszych odbiorców. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, bo frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania, gdyż na spotkaniu zjawiło się ok. 140 dzieci wraz z rodzicami. Tyle radości, śmiechu i zabawy w naszej Bibliotece nie było chyba od dawna. Powodów do tego było wiele, bo każde z dzieci mogło wybrać, jak chce spędzać w danej chwili czas: tańczyć, malować, brać udział w zabawach ruchowych, obejrzeć popisy zespołu tanecznego „Fajne Gienki”, poznać swoją przyszłość z wróżb albo posłuchać bajek, które głośno czytali pracownicy Biblioteki oraz Pan Stanisław Kornasiewicz, leżajski poeta i autor bajek dla dzieci. Jednak największą frajdę sprawiło maluchom malowanie twarzy i to, że mogły się przebrać za ulubione postaci z bajek. Mieliśmy, więc całą plejadę, stworków, superbohaterów, księżniczek, wróżek, pszczółek i czarownic. Furorę wśród dzieci, a także rodziców zrobiły również dekoracje, które ozdabiały wnętrza Biblioteki, bo kto by nie chciał mieć w domu takiej cudownej pajęczyny i wspaniałych pająków? Podczas gdy dzieci oddały się w ręce żywiołu zabawy, rodzice mogli poczytać gazety, zagubić się w bibliotecznych regałach w poszukiwaniu interesujących książek lub obejrzeć przedstawienie teatralne pt. „Dziady” przygotowane przez Grupę Teatralną Baratario. Siła oklasków była najlepszym dowodem na to, jak bardzo podobał się spektakl. Sukces, jaki odniosło piątkowe spotkanie jest zasługą zarówno pracowników Biblioteki, Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, a także rodziców, którzy przyprowadzili swe pociechy, dlatego to właśnie im należą się solidne podziękowania. Mamy nadzieję, że ten magiczny wieczór wpisze się na stałe w leżajski kalendarz kulturalny, bo wspomniana frekwencja jest ku temu doskonałą motywacją.
Natalia Nowicka