Mistrzowski kurs wokalny Małgorzaty Kellis w Bibliotece

W leżajskiej bibliotece 20 czerwca odbył się mistrzowski kurs wokalny prowadzony przez Małgorzatą Kellis. Przewodnim tematem warsztatów były „Techniczne aspekty prawidłowej emisji głosu”. W zajęciach udział wzięli uczniowie szkół muzycznych i członkowie chórów ze Stalowej Woli,  Leżajska i okolic.

MAŁGORZATA KELLIS - sopran
Urodzona w Warszawie, zamieszkała w Nowym Jorku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie śpiewu prof. Moniki Swarowskiej – Walawskiej. Jako studentka w Operze Krakowskiej zadebiutowała partią Drugiej Damy w "Czarodziejskim Flecie" W. A. Mozarta. Pod batutą E. Scholza śpiewała w Monachijskiej Filharmonii - Gesteig oraz w Teamtheater. Z zespołem instrumentalnym Chantal występowała w Niemczech oraz nagrała CD „Weihnachts“. Śpiewała wiele koncertów i recitali w Europie i USA m.in.: na Uniwersytecie Św. Cecylii w Rzymie, w Zurichu, Kolonii, Aachen, Wiesbaden, Frankfurcie, Nowym Jorku i Jacksonville – Floryda. Po studiach wyjechała do Ameryki w celu doskonalenia warsztatu wokalnego pod kierunkiem prof. Charlsa Kellisa z Juilliard School.

W Ameryce śpiewała partię Despiny w "Cosi fan Tutte", Musetty w "La Boheme", Paminy w "Czarodziejskim Flecie", Rozyny w "Cyruliku Sewilskim", Adeli w "Zemście Nietoperza", Zosi w "Verbum Nobile" , Basi w "Cudzie mniemanym, czyli Krakowiakach i Góralach”, Siostrę Genewiwę w “Suor Angelica”. Oprócz tradycyjnego repertuaru operowego śpiewaczka występowała w musicalu zatytułowanym “Powtórka z Czerwonego Kapturka” goszcząc na deskach Teatru Stu w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Współczesną operę “Das Kleine Weihnachts” śpiewała w Monachium pod batutą Marcusa Elsnera. Innym gatunkiem scenicznym, w którym występowała pani Kellis był “Kabaret Wielkiej Trójki”, który okazał się wielkim hitem wśród polonijnej publiczności Stanów: Nowy Jork, New Jersey i Connecticut. W Queens Opera była jedną z trzech solistek w cyklu koncertów zatytułowanym: Trzy Divy. Występowała również ze znanym polonijnym zespołem smyczkowym - Slavic Arts Ensamble.

Artystka nie zerwała więzi z rodzinnym krajem i często tu powraca. Brała udział w inauguracyjnym koncercie XIV Międzynarodowego Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku – Zdroju. W Operze Śląskiej wraz z Maestro Ochmanem śpiewała recital zatytułowany: “Spotkanie z Gwiazdami”. Również można ją było usłyszeć w Filharmonii Warszawskiej jak i na XX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku. Gościła na Zamku Królewskim w Warszawie oraz na Zamku w Łańcucie. Była jedną z solistek występujących w XX Jubileuszowym Koncercie W. Ochmana w Zawierciu. W Polsce oprócz występów koncertowych można ją było podziwiać w tytułowej partii Rozalindy w „Zemście Nietoperza“ wystawianej przez Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie. Małgorzata Kellis niestrudzenie propaguje polską muzykę w Ameryce. Spiewała tytułową partię w amerykańskiej premierze niezwykle patriotycznej, a mało znanej polskiej operze S. Moniuszki pt.”Hrabina”. Występowała dla Pierwszej Damy i Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Podziwiał ją Premier Jerzy Buzek i Minister i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Pani Kellis również zajmuje się tłumaczeniem na język polski recenzji jakie pisze jej mąż, a które ukazują się na łamach “Ruchu Muzycznego”(“Wiek i długowieczność w operze“ „Pieśń kontra opera“) i “Twojej Muzy”(„Don Giovanni w Metropolitan Opera“, „Manon z Anną Netrebko i Piotrem Beczałą“, „Cykający zegar w Traviacie“, „Cyrus w Babilonie“, “Juliusz Cezar”, “Francesca da Rimini”, “Napój miłosny”, “Don Pasquale” i ostatnio “Eugeniusz Oniegin”).

Artystka poprzez pracę doktorską wzbogaciła wiedzę polskiego akademickiego środowiska muzycznego na temat prekursorów amerykańskiej pieśni: Charlesa Ivesa, Aarona Coplanda i Samuela Barbera. W minionym roku szerokiemu gronu publiczności zaproponowała nieco inne spojrzenie na tradycyjny repertuar oratotyjno-kantatowy wykonując go w niezwykłej aranżacji na głos i wiolonczelę. Małgorzata Kellis była pierwszą polską śpiewaczką, która miała zaszczyt wystąpienia w Muzeum Marceliny Sembrich Kochańskiej w Bolton Landing, NY.