Szesnaste warsztaty "Sposób na wakacyjną nudę" - TURCJA

Z żydowskiej ziemi obiecanej – spod  wpływu hipnotycznej kabały i chasydzkiego mistycyzmu wyzwolił nas ogłuszający szczęk orientalnego oręża z „Tańca z szablami” Chaczaturiana. Nikt już nie miał wątpliwości, że właśnie znaleźliśmy się w Turcji.

GALERIA

Jeszcze nie zdążyliśmy się dokładnie rozejrzeć a już musieliśmy brnąć po omacku we mgle kurzu wznieconego przez kopyta lekkiej jazdy  imperium  osmańskiego  akindżi. Jak tylko fala kurzu opadła, naszym oczom, z nagła narzucił się widok wprost nie z tej ziemi. Zobaczyliśmy dwa gigantyczne budynki, otoczone spionizowanymi, jak gdyby startującymi w kosmos rakietami, do których zmierzały – ciągnące się aż po horyzont – kondukty wiernych. Wszyscy tam ściągali zwabieni syrenimi głosami muezinów zwołujących ich na codzienną modlitwę. Byli wśród nich nawet dawni wezyrowie, kalifowie, Chanowie i sułtanowie ze swoimi emirami ciągnącymi za sobą objuczone biżuterią wielbłądy i najokazalsze konie czystej krwi arabskiej. Gdzieś na samym końcu wlókł się za nimi na rezolutnym osiołku pewien łotrzykowski filozof Nasreddin Hoca, ale, o ile mnie wzrok nie myli, nie skręcił do świątyni lecz do pobliskiego szynku.