DKK - Luz Gabas "Palmy na śniegu"

Wakacje i czas urlopowy sprzyjają czytaniu.

Dlatego   wrześniowe spotkanie DKK było okazją do podzielenia się wrażeniami o przeczytanych książkach.

Szczególną uwagę poświęciliśmy obszernej powieści  Palmy na śniegu hiszpańskiej autorki, Luz Gabas.

Przedstawia ona historię rodziny, której losy są splecione z dwoma wyjątkowymi miejscami: górską wioską położoną w cieniu Pirenejów oraz egzotyczną wyspą u wybrzeży Afryki. Na przestrzeni pokoleń rysuje się historia kolonialnej dominacji i jej nieprzewidywalnych konsekwencji.
Powieść Luz Gabas to nie tylko saga rodzinna. Autorka porusza również trudne tematy rasizmu, chciwości, zazdrości, przemian społecznych i rewolucji. Palmy na śniegu przybliżają nam również w interesujący sposób afrykańską kulturę - zwyczaje, sposób życia rdzennych mieszkańców.

Wypowiedzi klubowiczów:
•    To książka o uczuciach które kontrastują ze sobą silniej niż palmy i śnieg, Książka ujmuje nas niezwykle subtelna aurą, niespieszną akcją.
•    Podróż na rozgrzaną słońcem plantację kakao to idealna propozycja na zbliżające się jesienne wieczory.                                                                                                                                                       •    Zachwycił mnie świetny język, niebanalne sylwetki bohaterów, barwne opisy.
•    Jak dla mnie wielka i gruba cegła, historię można było ująć w 1/3 tekstu.
•    Palmy na śniegu posiadają zalety doskonale napisanej rodzinnej sagi, zawierają dramatyczne zwroty akcji, dobrze sportretowane postacie. Warto jeszcze też zwrócić uwagę na ciekawie opisane, całkowicie  unikalne obyczaje rodzimej ludności Wyspy Fernando Poo, które dodają powieści niezwykłego, egzotycznego blasku i magii.
•    Czekam  z niecierpliwością  na ekranizację  Palm na śniegu  w reżyserii Fernando Gonzaleza Moliny!