Leśne konkursy

Z okazji tegorocznego jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych, MCK-Dom Kultury w Leżajsku i MCK-Biblioteka Publiczna im. Stanisława Wyspiańskiego we współpracy z Nadleśnictwem Leżajsk, świętującym 70-lecie swojego istnienia, zorganizowały konkursy: poetycki, plastyczny i fotograficzny, skierowane do różnych grup wiekowych.
Laureatów wszystkich zmagań poznaliśmy 2 października br., w auli MCK w Leżajsku, gdzie wręczono im nagrody oraz wyróżnienia.
Konkurs poetycki ph. „Rozmowa z drzewem" przeznaczony był dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób dorosłych, a odbywał się pod honorowym patronatem Zenona Szkamruka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Leżajsk. Warunkiem uczestnictwa było nadesłanie trzech utworów o tematyce przyrodniczej. Decyzją jury w składzie: Tomasz Pytko, Beata Prościak i Beata Pucia, zwyciężczynią poetyckich zmagań w kategorii osób dorosłych została Anna Zygmunt. II miejsce zajęła Jolanta Mach, III miejsce przypadło Halinie Zygmunt. Wyróżnienia otrzymał Stanisław Kornasiewicz. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajął Sebastian Hanus. Wyróżnieni zostali: Piotr Kostka i Dominik Dudas.

„Leśne inspiracje" - to hasło przyświecające powiatowemu konkursowi fotograficznemu, którego odbiorcami byli również uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe, zajmujący się amatorsko fotografią. Patronat honorowy nad konkursem objął Piotr Urban, Burmistrz Leżajska. Zadaniem każdego, kto zdecydował się wziąć udział w konkursie było dostarczenie od jednej do trzech fotografii lasu, traktowanego w jak najszerszym kontekście. Komisja konkursowa w składzie: Wacław Padowski, Grzegorz Bożek, nie zdecydowała się przyznać I miejsca żadnemu z uczestników. II miejsce zajęła Anna Zwierzchowska, III miejsce należało do Karoliny Palikij, która wraz z Bartoszem Pawulem otrzymała także wyróżnienie.

Ostatni z konkursów, odbywający się ph. „Las i ja" skierowany był do uczniów szkół podstawowych. Patronat honorowy nad konkursem objął również Zenon Szkamruk, Nadleśniczy Nadleśnictwa Leżajsk. Podobnie, jak w przypadku konkursu fotograficznego, tematyką prac miał być las. Komisja w składzie: Krzysztof Pęcak, Ewelina Szopka, Paweł Kupras, postanowiła przyznać nagrody w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-III i klasy IV-VI. W pierwszej kategorii zwycięzcą został Mikołaj Nowak (SP nr 1), II miejsce zdobyła Izabela Konior (SP nr 2), a III miejsce otrzymała Julia Burek (SP nr 3). Wyróżniono: Krystiana Skicę (SP nr 2), Julię Golec (SP nr 1), Weronikę Jasiołek (SP nr 3), Annę Ordyczyńską (SP nr 3), Joannę Kozyrę (SP nr 1), Oliwię Młynarską (SP nr 2), Zuzannę Adamską (SP nr 2), Sarę Jagusztyn (SP nr 1), Julię Wołowiec (SP nr 2), Aleksandrę Sandomierską (SP nr 1), Dominikę Wróbel (SP nr 1) i Oliwię Maj (SP nr 1). W drugiej kategorii wiekowej I miejsce przypadło Martinie Gąsiorek (SP nr 1), II miejsce zajął Jakub Wiliński (SP nr 2), a III - Kamila Dziduch (SP nr 1). Wyróżnienia powędrowały do: Patrycji Osip (SP nr 1), Moniki Golenia (SP nr 1), Małgorzaty Malita (SP nr 1), Anny Wojtowicz (SP nr 2), Zuzanny Bednarz (SP nr 3), Jana Partyki (SP  nr 3), Filipa Fusa (SP  nr 3), Julii Szczap (SP nr 1) i Michała Rydzika (SP nr 1). Spotkanie w tym dniu prowadziła kierownik Biblioteki Publicznej Jolanta Korasadowicz.

Duże zainteresowanie konkursami świadczy o tym, że przyroda jest nie tylko balsamem dla naszych dusz i miejscem, gdzie możemy odpocząć, ale także niewyczerpanym źródłem natchnienia, bez względu na to, czy chwytamy za pióro, pędzel, czy aparat fotograficzny. Takiej garści inspiracji, jaką znajdziemy w lesie, nie znajdziemy nigdzie indziej. Organizowanie tego typu inicjatyw niesie ze sobą wiele dobrego. Pomijając już aspekt twórczy, przyczynia się do rozbudzania świadomości ekologicznej i - co najważniejsze - podkreśla jak wiele człowiek zawdzięcza przyrodzie.

Natalia Nowicka