Wieczór z Fryderykiem Chopinem

Zdjęcie użytkownika Biblioteka Publiczna W Leżajsku.

GALERIA

Niewielu było muzyków, którzy by tak idealnie komponowali się z aurą coraz bardziej postępującej jesieni. Fryderyk Chopin to pod tym względem ścisła czołówka, o ile nie król absolutny, który jeśli chodzi o znajomość rejestrów jesiennej atrofii, depresji i melancholii nie ma – i prawdopodobnie nigdy mieć nie będzie – sobie równych.

W Bibliotece Publicznej przy Jarosławskiej, siedemnastego października, odbył się koncert, który potwierdził to w stu procentach. Za czarnym, wypolerowanym blatem fortepianu Carl Ecke (Berlin Dresden Posen) zasiadła dziewczynka, której prerafaelicka fizjonomia znakomicie korespondowała z pełnym sprzeczności duchem chopinowskiej muzy. Tą eteryczną, zaledwie szesnastoletnią dziewczynką była Monika Paluch, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku w klasie fortepianu prof. Aleksandra Kozińskiego i uczennica V klasy Szkoły Muzycznej II stopnia w Łańcucie w klasie fortepianu dr Jarosława Pelca. W jej wieczornym repertuarze znalazły się między innymi takie rarytasy jak Walc F – dur, Scherzo H –moll op. 20, Fantazja Impromptu As – dur i kilka mocno kontrastujących ze sobą nastrojem etiud. W przerwach między utworami dawała o sobie znać grupa teatralna Kurtyna w składzie: Filip Sołek, Weronika Czyrny i Karolina Pawul. Szczególnie ciekawa była zainscenizowana rozmowa z młodziutkim Fryderykiem, w której kompozytor z romantyczną swadą rozprawiał na temat swojego wielkoświatowego życia w paryskiej metropolii.