DKK - Szymon Hołownia "Kościół dla średnio zaawansowanych", „Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie”

Tym razem leżajski DKK zapoznał się z twórczością Szymona Hołowni, który zainteresował nas swoim szerokim a zarazem obiektywnym traktowaniem zagadnień chrześcijaństwa. Spotkanie odbyło się 20 lutego 2013r.

W swojej najnowszej książce Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie” Szymon Hołownia w bardzoprzystępny sposób przybliża czytelnikowi prawdy oraz zasady chrześcijaństwa na całym świecie.

W tym celu odwiedził kilkanaście państw, a w każdym spotkał się z charakterystyczną dla danego miejsca religijnością, oraz przeprowadził wiele rozmów z osobami z lokalnych wspólnot o zróżnicowanym podejściu do wiary. Trasa podróży jest imponująca – Turkmenistan, Zambia, Papua-Nowa Gwinea, Honduras, Filipiny, Australia, Kanada, Francja, Bhutan, Szkocja, Salwador, USA, Azory. W tych miejscach można spotkać biskupów , kapelanów, ludzi, poświęcających całe życie aby pomagać bliźnim.

W trakcie tych rozmów Hołownia nie boi się zadawać trudnych pytań by przekonać się jak oni potrafią bronić swojej wiary oraz pokazać jak z jej perspektywy można patrzeć na problemy współczesnego świata.

Na spotkaniu wspomniano również o ciekawym kursie wiedzy "Kościół dla średnio zaawansowanych pióra Hołowni. Autor wprowadza czytelnika w arkana tak skomplikowanej instytucji jak „kościół”. Bogaty "kościelny” alfabetyczny spis wyjaśnia wiele pojęć religijnych w sposób łatwy i przystępny.

Wypowiedzi klubowiczów:

• Te książki prowokują do myślenia, przewartościowywania, szukania nowych perspektyw.
  • Autor przekonuje że chrześcijaństwo to przede wszystkim czyny milionów ludzi dobrej woli, dających świadectwo przesłaniu Ewangelii.
  • Szymon Hołownia pisze książki, które prowokują do dialogu – czego brakuje w kościele.
  • Ogromnym sukcesem Hołowni jest to, że pisze o kościele ze swobodą i humorem. Pojęcia teologiczne w jego wydaniu nie są tak zawiłe.
  • Przedstawienie kościoła z punktu widzenia zwykłego świeckiego śmiertelnika, bardziej go nam przybliża niż głoszone latami kazania.
  • Dzięki tej książce zrozumiałam że warto bardziej zaangażować się w sprawy duchowe. Dodatkowym atutem jest poznanie wielu egzotycznych miejsc.