DKK - Charlaine Harris "Kości niezgody”

Czas wakacyjny przypadający jak zwykle na lipiec-sierpień to oczywisty czas urlopów. Dyskusyjny Klub w Leżajsku ma przerwę w spotkaniach, ale nie w czytaniu. Bo jak tu na wakacje wybrać się bez książki? Recenzja pani Anny Lasek na pewno zachęci do sięgnięcia po „Kości niezgody” Charlaine Harris.

Leżajski Klub otrzymał tę pozycję od Wydawnictwa Replika, które wspiera naszą bibliotekę obdarowując egzemplarzami ciekawych nowości wydawanych przez to wydawnictwo, za co serdecznie dziękujemy.

Książka Charlaine Harris „ Kości niezgody” to druga część przygód Aurory Teagarden – bibliotekarki z niewielkiego miasteczka Lawrenceton w stanie Georgia ( pierwsza część nosi tytuł „Prawdziwe morderstwa”).

Co prawda można czytać kolejną serię przygód Aurory bez przeczytania części pierwszej – jak twierdzą ci którzy znają obie części – jednak mając na uwadze recenzje tej pierwszej odnoszę wrażenie, że znajomość bohaterki z poprzedniej serii pozwoliłaby na głębsze jej poznanie i zrozumienie. Tym bardziej, iż w drugiej serii mamy wiele odniesień do wcześniejszych perypetii bohaterki i do postaci, które także wiążą się z poprzednimi jej przygodami. Co ciekawe odnoszę wrażenie, że pierwsza część przygód Aurory była o wiele bardziej emocjonująca – może więc warto sięgnąć do „ Prawdziwych morderstw” i serię czytać „ po kolei” ?

Tymczasem wracając do „ Kości niezgody” - poznajemy bohaterkę w chwili, gdy jej były chłopak bierze ślub z inną, choć na horyzoncie pojawia się nowa sympatia ( stąd wątek romantyczny w tej książce), a sama Aurora dowiaduje się, że otrzymała bardzo niespodziewanie dość pokaźny spadek – dom i znaczną sumę pieniędzy. Poprzednia właścicielka domu Jane Engle ( znajoma spadkobierczyni z klubu Prawdziwych Morderstw) z nieznanych do końca powodów czyni Aurorę spadkobierczynią domu – w którym tkwi tajemnica związana z odnalezieniem przez świeżo upieczoną właścicielkę domu ludzkiej czaszki. Jednak poprzednia właścicielka nie pozostawia zbyt wielu wskazówek – tak więc Aurora rusza tropem tajemniczej zbrodni. Jednak myliłby się ten, kto zaczynał czytać tę książkę z nastawieniem, że będzie to przede wszystkim kryminał. Może więc go spotkać pewne rozczarowanie – gdyż druga część z serii przygód Aurory jest naprawdę mało kryminalna. W zasadzie wątek kryminalny – mimo wszystko jednak intrygujący i zaciekawiający czytelnika, z nieoczekiwanym rozwiązaniem – to tło dla warstwy obyczajowej – równie ciekawej i bardzo barwnej. Autorka bowiem przedstawia nam portret pewnej społeczności, w której żyje Aurora, z postaciami skrywającymi tajemnice i jak się okazuje, powiązanymi w nieoczekiwany sposób z zagadkową zbrodnią.

Książkę czyta się szybko, jest to jednak lektura łatwa, przyjemna, z elementami ironicznego humoru, trafnymi spostrzeżeniami na temat ludzkiej natury. Co ciekawe jest napisana ponad 20 lat temu i nic nie traci na swej aktualności ( ale ten fakt tłumaczy dlaczego bohaterka zabiegała o zainstalowanie telefonu stacjonarnego w nowo odziedziczonym domu i dlaczego nie korzystała z telefonu komórkowego). Nie ukrywam, że przystępując do czytania tej książki nie wiedziałam, kiedy została napisana ( gdyby nie zagadka z tym telefonem) i wcale mi to nie przeszkadzało. Walorem więc tej książki jest to, że nic nie traci na swej aktualności, po prostu za bardzo się nie starzeje. Jednym słowem - fajna rozrywka i relaks.