DKK - Mroczne spotkanie z Krzysztofem Koziołkiem

Taśma policyjna, obrysowane kredą ciało ludzkie, przedmioty związane z miejscem zbrodni to nietypowa  sceneria, która towarzyszyła spotkaniu autorskiemu z Krzysztofem Koziołkiem 27 listopada 2013 r. w leżajskiej bibliotece. Spotkanie odbyło się dzięki realizacji projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

Mroczne spotkanie - galeria zdjęć.

Krzysztof Koziołek to  młody autor powieści sensacyjnych i kryminalnych. W jego dorobku znajdują się następujące książki: Droga bez powrotu (2007), Święta tajemnica (2009), Miecz zdrady (2010),  Premier musi zginąć (2011), Trzy dni Sokoła (2011), Bóg nie weźmie w tym udziału (2012), Instrukcja 0066 (2012).

Za Świętą tajemnicę autor otrzymał nominację do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego 2009, a za Miecz zdrady został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010. Jest laureatem Lubuskiej Literackiej Nagrody dla najbardziej obiecującego młodego pisarza.

Środki wizualne, które celowo wykorzystał autor wprowadziły nas w kryminalno- thrillerowy nastrój. Autor odkrył przed nami tajniki pisania kryminałów oraz problemy jakie wynikają w związku z ich wydawaniem. Pan Krzysztof zdaje sobie sprawę, że wzrost nakładu książek mogą spowodować trzy czynniki: śmierć autora, skandal, bądź ciężka praca. Nasz gość wybrał sukces przez pracę, bo pozostałe kwestie go nie interesują. W życiu jak i w swojej twórczości jest wierny tezie „dobro jest dobrem, a zło jest złem”.

Ogromną zaletą kryminałów autora jest to, że  są przeznaczone dla czytelników, którzy czytając wcale nie chcą zbyt silnych emocji wywoływanych makabrycznymi scenami. Kryminał Koziołka  jest uszyty na miarę potrzeb. Nie jest plastikowy, tylko zdecydowanie realistyczny, nie epatuje brutalnością w bezsensowny, przesadzony sposób.

Twórca powieści kryminalnych barwnie i ciekawie opowiadał o sobie, o tym jak pisze i skąd czerpie tematy. Najciekawsze pomysły rodzą się podczas podróży po Polsce, w kościele oraz przy zmywaniu naczyń i dlatego nie jest zwolennikiem zmywarek. Materiał na trzy kolejne powieści czeka już w jego notatniku. Jednak autor mając na uwadze  promocję swoich książek i dopilnowanie spraw związanych z wydawnictwem musi na pewien czas odłożyć pióro. Gdy pisarza dopada  zmęczenie tworzeniem, wydawaniem i promocją książek ładuje swoje akumulatory  chodząc wyczynowo po górach, chociaż przyznaje się do lęku wysokości.

Uczestników spotkania najbardziej zaintrygowała „Instrukcja 0066” . To thriller sądowy oparty na faktach. Opowiada o losach policjanta Stanisława Szafrana, który na tyle skutecznie ścigał bandytów, że ci wydali na niego wyrok śmierci. Okazało się, że wydanie tej książki ściągnęło na autora nieprzyjemne konsekwencje - pogróżki, podsłuch.To obowiązkowa lektura dla obecnych i przyszłych ministrów sprawiedliwości, prokuratorów i sędziów.

Na zakończenie spotkania można było kupić książki autora i otrzymać autograf. Jedna z uczestniczek doskonale wczuła się w kryminalny wieczór i pozowała ofiarę zabójstwa.