Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki to comiesięczne spotkania, których celem są rozmowy na temat wybranej książki. Proces czytania zazwyczaj celebrujemy w samotności i rzadko mamy szansę na wymianę uwag z innymi osobami, które przeczytały tą samą książkę, dlatego DKK jest szansą dla tych, którzy wciąż czują głód rozmów o literaturze, a przede wszystkim chcą ją poznawać. To przed nimi drzwi naszego Klubu stoją otworem i co najważniejsze: nie trzeba być krytykiem ani znawcą literatury, by uczestniczyć w dyskusjach o niej. 


Lokatorka na DKK - 18 stycznia 2018r.

 

Lokatorka to pierwszy thriller psychologiczny autorstwa JP Delaney'a. Jest  to jeden z pseudonimów literackich Anthony'ego Capelli, urodzonego w Ugandzie dziennikarza i krytyka kulinarnego. Przed ukazaniem się „Lokatorki” polskim czytelnikom mógł być znany głównie dzięki powieściom „Afrodyzjak”, „Ulotny urok kawy” czy „Oficer ślubny”.

Dom przy Folgate Street  nie jest zwykłym domem. A jego właściciel nie jest zwykłym właścicielem. Edward Monkford starannie dobiera lokatorów do zaprojektowanego przez siebie mieszkania. Dom kojarzy nam się z azylem, spokojem. Natomiast bohaterki tej książki, po początkowej fascynacji ultranowoczesnym domem, stają się coraz bardziej zaniepokojone tym jak te wszystkie nowoczesne systemy zaczynają ingerować w ich życie. Historia w Lokatorce  opisana jest  z dwóch perspektyw - Emmy i Jane. Emma jest pierwszą mieszkanką, która zrywa ze swoim chłopakiem i wdaje się w romans z Edwardem, architektem apartamentu. Ginie w tragicznych okolicznościach. Po trzech latach od jej śmierci do tego samego domu wprowadza się Jane, która również wdaje się w romans z właścicielem. Kobieta nie potrafi zapomnieć o przeszłości miejsca, w którym mieszka i próbuje odszukać świadków i dowodów na to, kto zabił Emmę.

Czytaj więcej...

Skąd pochodzimy?

Skąd pochodzimy?
Dokąd zmierzamy?

Na te dwa pytania próbuje odpowiedzieć Dan Brown w swej powieści "Początek". To już kolejna jego powieść z fascynującymi kodami, symbolami, odkryciami oraz ciekawostkami religijnymi, historycznymi. Tym razem autor powieści zabiera nas na przygodę do malowniczej Hiszpanii.

Czytaj więcej...

Żółto-niebieski świat Ukrainy

Spotkanie DKK - 20 września 2017

 

Ukraina to państwo, w którym nieustannie toczą ze sobą bój dwa światy – biedy wschód oraz ten „lepszy”: bogaty i nowoczesny zachód. Ukraina to kraj przedziwny, który nosi wiele śladów wspólnej historii naszych narodów. I, chociaż jest tak blisko Polski, trudno oprzeć się wrażeniu, że to inny świat

A jak Ukrainę przedstawia Ziemowit Szczerek w "Tatuażu z Tryzubem"?

„Ukraina nie była państwem, o które walczono. Ukraina była produktem geopolitycznych okoliczności i – po prostu – wydarzyła się. Tworzono ją i tworzy się nadal, pracując już na żywym, niepodległym ciele. To nie ukraiński naród stworzył Ukrainę. To bardziej Ukraina tworzy ukraiński naród” – to główna teza Szczerka.

Jest to ciekawa relacja, opisująca poszukiwania przez autora odpowiedzi na pytanie o tożsamość Ukraińców. Ziemowit przedstawia w swoim reportażu Ukrainę, która nic nie znaczy nawet dla własnych obywateli, kraj przeżarty korupcją i bylejakością. Jednocześnie przybliża nam mentalność naszych sąsiadów, wiele rozjaśnia, zwłaszcza jeśli chodzi o Donbas i o Krym.
Autor stara się raczej obserwować i opisywać niż epatować czytelnika swoimi własnymi poglądami i przemyśleniami. Z tą konwencją świetnie współgra styl i język. Prosty, dobitny, niestroniący od wulgaryzmów.

Dyskusję członków DKK wzbogacił pokaz filmowy z zwiedzania willi Janukowycza , która stała się symbolem zepsucia i skorumpowania ukraińskiej głowy państwa. Każdy może przekroczyć bramę ulokowanej nieopodal Kijowa Meżyhirii i zobaczyć, jak wyglądało życie oligarchy. Trzeba przyznać, że Janukowyczowi nie brakowało rozmachu, choć ostentacyjny przepych nie wszystkim się podoba.

Piękno według Eco Kurniawana

Tym razem 18 października przedmiotem dyskusji była powieść "Piekno to bolesna rana".
Jest to saga rodzinna przepełniona wierzeniami, klątwami, magią, erotyzmem i ludowym folklorem. Jest to przede wszystkim opowieść o krwawej historii Indonezji, czwartego co do wielkości populacji państwa świata a wszystko to przeplecione fragmentami iście baśniowymi. Wkraczamy w życie pięknej prostytutki Dewi Ayu i jej czterech córek. Główna bohaterka umiera na własne życzenie, bo nie chce oglądać swojej nowo narodzonej córki, którą uważa za piękną a w rzeczywistości jest najbrzydszą istotą pod słońcem. Po 20 latach wstaje z grobu, by zobaczyć, co stało się z niemowlęciem.

Czytaj więcej...

Kto jest prawdziwym autorem teorii względności?

 

Albert Einstein – najwybitniejszy fizyk w dziejach czy nieuczciwy naukowiec, który okradł żonę z jej dorobku?

Na powyższe pytania próbowali odpowiedzieć członkowie leżajskiego Klubu Książki na swoim kolejnym spotkaniu 21 czerwca 2017r.

Na temat który wywołuje wiele kontrowersji odpowiada książka Marie Benedict „Pani Einstein„ W oparciu o nieliczne źródła biograficzne, listy, notatki i wnikliwe poszukiwania informacji – Marie Benedict stworzyła pasjonujący portret zapomnianej przez historię pierwszej żony wielkiego naukowca , fizyka i laureata Nagrody Nobla Alberta Einsteina

Czytaj więcej...GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego