CIEKAWOSTKI

Czy wiesz, że… 

  • Patronem bibliotekarzy jest św. Hieronim ze Strydonu, łac. Eusebius Sophronius Hieronymus, (ur. między 331 a 347 w Strydonie, zm. 30 września 419 lub 420 w Betlejem) - święty Kościoła katolickiego, doktor Kościoła, apologeta chrześcijaństwa; święty Kościoła prawosławnego i koptyjskiego. Przetłumaczył Pismo Święte z języka greckiego i hebrajskiego na łacinę, przez co najbardziej utrwalił się w pamięci potomnych. Przekład ten, znany jako Wulgata, wciąż należy do znaczących tekstów biblijnych Kościoła rzymskokatolickiego. 

  • Największą biblioteką świata starożytnego była Biblioteka Aleksandryjska, której księgozbiór liczył ok. 700 tys. zwojów. Obecnie największą biblioteką na świecie jest Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych. Gromadzi ona ok. 142 mln różnego rodzaju dokumentów: książek, rękopisów, map, atlasów, mikrofilmów, filmów i in. Co ciekawe posiada największy w USA zbiór polskich książek. Największą biblioteką w Polsce jest Biblioteka Narodowa w Warszawie, której zbiory liczą ok. 8 mln jednostek. 

  • W 1989 r. władze Egiptu rozpisały konkurs architektoniczny na projekt nowej biblioteki, która ma być kontynuacją i nawiązaniem do tradycji starożytnej Biblioteki Aleksandryjskiej. W 1995 r. rozpoczęto budowę. Nowa Biblioteka Aleksandryjska, zwana Bibliotheca Alexandrina, została udostępniona w 2002 roku i jest powszechnie uznawana za jedną z najważniejszych realizacji architektonicznych ostatnich dziesięcioleci. 

  • Także prywatni właściciele mogą pochwalić się imponującymi księgozbiorami. Zmarły w 1990 r. hinduski mistyk Osho posiadał księgozbiór liczący ponoć 100 tys. woluminów. Równie imponujące zbiory posiadają: Umberto Eco (50 tys. ), Karl Lagerfeld (60 tys.), Otto Penzler (58 tys.), Richard A. Macksey (70 tys.). 

  • Najstarszą książką świata jest książka znajdująca się w Muzeum Narodowym w stolicy Bułgarii, Sofii. Jest to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota, zapisanych językiem Etrusków, dlatego do dziś nie udało się jej w całości odczytać. Jej wiek szacuje się na ok. 2,5 tys. lat. 

  • Filipińczyk, Hernando Guanlao, chcąc zachęcić miejscową ludność do czytania książek przemienił swój dom w bibliotekę publiczną, w której obowiązuje jedna zasada: brak zasad. Czytelnicy mogą brać tyle książek ile zechcą na tak długo jak zechcą, nawet na stałe. Co dziwne, nie doprowadziło to do zubożenia księgozbioru, wręcz przeciwnie - z roku na rok wciąż się rozrasta. 

  • W dziesiątej serii swych minifigurek firma Lego - obok trendsetterki, rzymskiego dowódcy, spadochroniarza i dwunastu innych postaci - wypuściła Lego Bibliotekarkę. I choć minifigurka wpisuje się w stereotypowe postrzeganie bibliotekarek, jako niezbyt gustownie ubranych okularnic, co obecnie daleko odbiega od rzeczywistości, to jednak zabawka może przypominać o tym, jak ważnym zawodem jest zawód bibliotekarza. 

  • Kot może również przyczynić się do wzrostu czytelnictwa. Wtajemniczeni znają zapewne historię Deweya - kota, który przez prawie 20 lat zamieszkiwał Bibliotekę Publiczną w amerykańskim miasteczku Spencer. Przyciągał do placówki prawdziwe tłumy, co znacznie wpłynęło na wskaźnik czytelnictwa i rozsławiło małą, prowincjonalną bibliotekę na cały świat. Historia została opisana w książce pt. „Dewey - wielki kot w małym mieście”. Idea kota bibliotecznego jest coraz bardziej popularna, a w Polsce rozsławił ją Kubuś, którego na wycieraczce przed drzwiami Filii Biblioteki Miejskiej w Gliwicach znalazł jeden z czytelników. Po wielu bataliach z biurokracją, kot mógł zamieszkać w bibliotece i do dziś jest jej symbolem. 

  • Dwie biblioteki na Uniwersytecie Cornella w Ithace (USA) zdecydowały się rozłożyć w swoim holu naturalny trawnik. Wszystko po to, aby złagodzić stres, jaki przeżywają studenci w trakcie sesji egzaminacyjnej. 

Lista linków, pod którymi znajdziecie wiele ciekawych informacji o książkach, bibliotekach i pokrewnej tematyce:

http://www.sbp.pl/
http://bibliosfera.net/ 
http://pulowerek.pl/
http://booklips.pl/
http://lubimyczytac.pl/ GODZINY OTWARCIA:
pon.-pt. 8.00 - 18.00

ADRES:
ul. Jarosławska 1
37-300 Leżajsk

 

Miejskie Centrum Kultury w Leżajsku

 

Modernizacja budynku Biblioteki Publicznej im. Stanisława Wyspiańskiego została zrealizowana w ramach projektu „Rewitalizacja i zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół zabytkowego rynku miejskiego w Leżajsku”, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Oś VII Spójność wewnątrzregionalna Działanie 7.1 Rewitalizacja miast oraz Programu Promesa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego