„Matka Dzieci Holokaustu”

Opublikowano: 22-06-2018

Nazywana „Matką Dzieci Holokaustu”, chodzący symbol polskiej ofiarności i najbardziej znana polska Sprawiedliwa – Irena Sendler  to kobieta, o której  21 czerwca 2018 r. rozmawiał leżajski  DKK.

Anna Bikont podejmuje próbę  możliwie najbardziej obiektywnego spojrzenia na historię życia Ireny Sendlerowej. Autorka wykonała olbrzymią pracę, co widać po samych przypisach, przekopując mnóstwo archiwów, wywiadów, publikacji i spotykając się z naocznymi świadkami lub ich rodzinami. To po prostu rzetelny reportaż historyczny. Postacią centralną jest oczywiście Sendlerowa, ale nie jest tu bezkrytycznie wychwalana. To po prostu człowiek, wspaniały, ale nie pozbawiony wad. Biografia „W ukryciu” nie tylko dostarcza nam nowych informacji o życiu Ireny Sendlerowej. Bikont masę wiadomości o swojej bohaterce prostuje, wiele weryfikuje. To, co już o Sendlerowej wiemy, osadza w szerokim kontekście wydarzeń historycznych. To książka o pomaganiu, o gęstych sieciach pomocy społecznej, powiązaniach, zależnościach i ratowaniu za wszelką cenę. To opowieść o ludziach, którzy byli zdeterminowani aby pomagać znienawidzonej i skazanej na niebyt nacji. Autorka pokazuje także działanie szmalcowników, jego konsekwencje, metody i pomysły. To był trudny  czas i rodził podłe postawy. Anna Bikont świetnie portretuje zachowania Polaków z okresu wojennego. Oddaje głos świadkom, ofiarom, a także obficie sięga do źródeł.

Przy okazji omawiania sylwetki Ireny Sendlerowej uczestnicy spotkania podzielili  się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi postaw Leżajszczan wobec ludności żydowskiej w czasach wojny ale również postaw antysemickich w czasach współczesnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *